Plné (neprůhledné) výplně

  Máte-li rádi svůj klid, pak jste tu správně. Plné výplně u vjezdových bran Vám zaručí téměř dokonalé soukromí na Vaší zahradě. Ovšem má to i háček! Jelikož vítr nemá kudy proniknout, tak na bránu působí daleko větší silou, což může být problém a zvláště potom v místech, kde je vítr opravdu silný. 

  V obdobích, kdy na našem území řádili vichřice, jsme pravidelně vyjížděli k automatickým bránám s plnou výplní, které bohužel stály na špatných místech, kde bylo působení větru opravdu extrémní. A tak v těchto případech docházelo nejen k poničení brány, ale také například k rozlámání křídlových pohonů, které už prostě takovému větru nedokázaly odolat.

  I přesto patří plné výplně k nejoblíbenějším a na většině míst fungují bez problémů. Nechtěli jsem Vás nějak vyděsit, pouze upozorňujeme na skutečnost, která by mohla nastat, máte-li vjezd situován na takovém místě.


  Pakliže volíte plnou výplň, je nejvhodnější variantou okenicová výplň z hliníkových profilů uložených jako žaluzie (tzv. hliníkové žaluzie).

  Tato výplň má totiž jednu úžasnou vlastnost. Uložení hliníkových profilů naprosto znemožňuje průhlednost při běžném pohledu a zároveň dovoluje větru proudit mezi jednotlivými profily, čímž značně odlehčuje bráně a pohonům. 

  Zajímavá je potom i varianta v kombinaci s plechem, jak můžete také vidět na fotografiích.


Dnes hojně využívaná je také výplň z dřevěných palubek. Tato varianta je poměrně cenově příznivá, ale je třeba počítat s pravidelnou údržbou dřeva. Každoroční nátěr by měl být samozřejmostí, chcete-li zajistit své bráně (respektive její dřevěné výplni) delší životnost.


Další možností jsou například brány celoplechové, které se poměrně hojně využívaly v časech minulých. V dnešní době již jejich obliba není taková. Jako alternativa se také využívají sendvičové panely sekčních garážových vrat, i tato výplň se občas využívá do vjezdových bran a dokáže zajistit maximální soukromí. Nevýhoda této varianty ovšem spočívá ve vyšší pořizovací ceně.

BALUMO na Firmy.cz