Žárové zinkování není pohledová úprava!

19.12.2019

Žárový zinek je jedna z nejpoužívanějších povrchových úprav, která se používá zejména na ocelové výrobky, které budou umístěny na místech se zvýšenou náročností vnějších vlivů, zejména počasí. 

Zinek je úprava, která chrání železo před těmito vlivy, ale rozhodně neslouží jako vzhledná úprava těchto výrobků, což je častý omyl, který si spousta z nás neuvědomuje.

Může se tedy stát, že si objednáte vjezdovou bránu v žárovém zinku, například s výplní TAHOKOV a v momentě, kdy vám objednaná firma bránu dodá, zjistíte, že brána vzhledově neodpovídá vašim představám.

Všimnete si, že sváry jsou vystouplé, povrch není zcela rovný a výrobek jako celek není stálobarevný. Veškeré tyto nedokonalosti jsou ovšem při žárovém zinkování běžným standardem. 

Například zmiňované sváry. I když výrobce sváry dokonale vybrousí, tak je jejich chemické složení jiné, než složení zbytku výrobku. Tento fakt zapříčiní rozdílné nábaly zinku a vida, sváry jsou zase vidět.

Můžete nařknout firmu, která výroba dodala, ale bude vám to pramálo platné, protože dodavatel v tomto případě nepochybil. Ano je možné, že vám zástupce společnosti "zapomněl" sdělit, že žárově zinkované výrobky nejsou designově dokonalé, ale v podstatě vám dodal přesně to, co jste si objednali a vy se tak musíte spokojit s výrobkem který máte.

Každopádně tímto článkem nijak neznehodnocuji žárové zinkování. Jeho výhody jsou nesporné a pro využití například v průmyslových oblastech je to takřka jedinečná volba. 

Jako spousta jiných věcí je i žárové zinkování věc názoru. Jedná se pouze o to, aby vás najatá firma netlačila do jednoho, či jiného řešení. 

Jakožto konečný uživatel se musíte sami rozhodnout zda-li jste ochotni přehlédnout některé nedokonalosti, které žárové zinkování přináší a na oplátku dostanete kvalitní antikorozní ochranu na řadu let a nebo dáte přednost pohledově dokonalejším úpravám, které vám tuto záruku neposkytnou.

BALUMO na Firmy.cz